• hakkimizda

HAKKIMIZDA

Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi Yüksek Öğretim Kurulu’nun kararı ile 1987 yılında klasik müzik alanında lisans öğretimine öğrenci hazırlamak amacıyla kurulmuştur. Çeşitli sanat dallarında Milli Eğitim Bakanlığı'nca onaylanmış eğitim programları ile, MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın güncel öğretim programlarını birlikte yürütür.

Müzik Hazırlık Lisesi, öğrencilerine insan hakları bilinci gelişmiş, duyarlı, araştırmacı, bilgi ve kültür zenginliğine ulaşmayı amaçlayan, Türkçe’ye ve en az bir yabancı dile hakim olan bireyler olmalarını ve kendi sanat dallarında üstün başarıya ulaşmalarını amaçlayan bir program sunar.

Okulumuza, her yıl yapılan yetenek ve seviye sınavlarıyla müzik eğitimi almaya uygun öğrenciler kabul edilmektedir. Bu sınavlarda üstün başarı sergileyen adaylar, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Yetenek Bursu için başvurabilirler. Okulumuzda öğrenim görmekte olan tüm öğrenciler, öğretim ücretini çeşitli oranlarda karşılayan burslardan yararlanmaktadır. Bu burslar, bir yıllık eğitim ücretini belli oranlarda karşılar ve karşılıksız olarak tahsis edilir. Öğrenci başarısı esas alınarak belirlenen burslar, yıllık değerlendirmeye tabi olmakla birlikte, süreklilik arz etmektedir.

Enstrüman dersleri ve seçmeli olarak sunulan müziksel yaratma dersi, ilgili öğretim elemanı ile birebir; tonal müzik teorisi, müzik tarihi, kulak eğitimi (solfej, dikte, teori) ve MEB müfredatında yer alan ortak dersler ise ortalama 10-15 kişilik gruplarla yapılmaktadır. Öğrencilerimiz her dönem farklı gruplar ve öğretmenlerle oda müziği çalışmaları yapmaktadırlar. Ayrıca öğrencilerimize koro ve orkestra dersleri verilmektedir. Öğrencilerimiz solo ve oda müziği konserlerinin yanı sıra Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ve Bilkent Gençlik Korosu‘nun üyeleri olarak düzenli aralıklarla yapılan konserlerde seyirciyle buluşmaktadırlar. Ayrıca okul dışı çeşitli etkinlikler ve yarışmalar, öğrencilerimizin başarı ve deneyim kazandıkları alanlardır.

Öğrencilerimizin gelişimini desteklemek ve onları daha iyiye özendirmek için, fakültemizde yurtiçi ve dışından davet edilen seçkin sanatçılar tarafından çeşitli ustalık sınıfları ve seminerler yapılmakta; ilgili sanat dalı öğrencilerinin bu çalışmalara katılması özendirilmektedir.

Lise eğitimini tamamlayan öğrencilerimize Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı lise ve dengi okullara özgü lise diploması verilmektedir. Mezunlarımızın fakültemiz lisans programlarına devam edebilmesi için, YGS’den istenen taban puanını almaları ve ilgili sanat dalının lisans kabul sınavında başarılı olmaları gerekmektedir.

Lisemiz, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi binasında yer alır. Öğrencilerimiz fakültede bulunan 200’ün üzerinde ses yalıtımlı stüdyo, çalışma odaları ve diğer tüm olanaklardan yararlanırlar. Öğrenciler hem hafta sonu hem de hafta içi her gün akşam saatlerine kadar çalışabilirler. Okulumuzda, öğrencilerimizin yemek ihtiyaçlarını karşılamak için tabldot ve kafeterya da mevcuttur.